Under Academic & Administrative Control of Vishwakarma Institutes, Pune


SRTTC-Khamshet-Logo

Suman Ramesh Tulsiani Charitable Trust's
Suman Ramesh Tulsiani Technical Campus - Faculty of Engineering
(VIT Kamshet)

Approved by AICTE and DTE Maharashtra, Affiliated to S.P.P.U. and M.S.B.T.E.
An ISO 9001:2015 certified Institute and Accredited by NAAC with 'B+' Grade
DTE Code: EN 6767, MSBTE code: 1729


VIT-PUNE
YCMOU
Contact:
+91-9766404683 / 7776017166
9665388364
7420931102 (YCMOU)
9860218534(YCMOU)

02114-264101 / 106
Email(Admission):
admissions@srttc.ac.in
Email (Office):
est@srttc.ac.in
Facilitation Centre (6767) available at our Institute. 1
All Maharashtra Government Scholarships available at our Institute: Rajarshre Shahu Scholarship (EBC), Minority, Dr. Panjabrao Deshmukh Vasatigruha Nirvah Bhatta Scheme (only for Hostel), Scholarship Freeship concession Click here
Fees for First Year Engineering (Open category): Rs. 40379/-*, Second Year Direct Admission (Open category): Rs. 33753/-*, First year Diploma(Open Category): Rs. 23035/-*, Second Year Direct Diploma (Open Category): Rs. 23035/- *. *Family annual income below 8 Lacs.

Internship A.Y. 2018-19

Sr. No.

Name of Student

Branch & Year

Company Name

1

Abhinav Jadhav

BE Computer

Indian Computer Technology, Pune

2

Imran Khan

BE Computer

Indian Computer Technology, Pune

3

Hrushikesh Akhade

BE Computer

Spring Computing, Pune

4

Prachi Gijare

BE Computer

Spring Computing, Pune

5

Arvind Jadhav

BE Computer

MASS Technologies, Pune

6

Shruti Havale

BE Computer

MASS Technologies, Pune

7

Yash Nalawade

BE Computer

Dexciss Technology, Pune

8

Joshua Mckenzie

BE Computer

Sevenmentor Pvt. Ltd., Pune

9

Sagar Jaiswal

BE Computer

D-Zone Systems, Pune

10

Sayali Jadhav

BE Computer

Mark & Make Media, Pune

11

Akshada Joshi

BE Computer

Mark & Make Media, Pune

12

Deepa Ranaware

BE Computer

Mark & Make Media, Pune

13

Renuka Kumbhar

BE Computer

Inbality Technology, Pune

14

Preeti Ravan

BE Computer

Inbality Technology, Pune

15

Aishwarya Raj

BE Computer

MASS Technologies, Pune

16

Shakshi Wagare

BE Computer

MASS Technologies, Pune

17

Jyoti Ovhal

BE Computer

Mark & Make Media, Pune

18

Sobali Sajan

BE Computer

Mark & Make Media, Pune

19

Vinod Khutwad

TE Civil

Tricon Infra Buildtech Pvt. Ltd, Pune

20

Kunal Vishwakarma

TE Civil

Tricon Infra Buildtech Pvt. Ltd, Pune

21

Vrushali Patil

TE Computer

Youbenext, Pune

22

Saurabh Solkar

BE Computer

WERP-India, Pune

23

Sushant Sase

TE Computer

WERP- India, Pune

24

Anuj Mukadam

TE Mechanical

Vijaya Industries,  Mumbai

25

Neha Sawant

TE Computer

Udaan Society, Pune

26

Pratik Deshpande

TE Computer

Tech-Mahindra, Pune

27

Bhagyash Chaudhari

TE Computer

Tech-Mahindra, Pune

28

Jayesh Mane

TE Computer

Tech-Mahindra, Pune

29

Rushikesh Ladke

TE Computer

Tech-Mahindra, Pune

30

Vishwajeet Kumar

BE E&TC

TECH Smart System, Pune

31

Suraj Game

TE Mechanical

Shri Pandurang Sahakari Sakhar Karkhana. Solapur

32

Pranav Nagadi

BE Computer

Quick Reports, Pune

33

Yogesh ladkat

TE Mechanical

Om Sai Enterprises, Pune

34

Sujit Yadav

BE Mechanical

Nypun Tooling & Press components Pvt. Ltd, Pune

35

Aditya Agashe

TE Computer

Mael India, Pune

36

Suyash Pasalkar

BE Civil

Housewise, Pune

37

Gujar Kalpesh Ashok

TE Civil

ELEATION Systems, Pune

38

Khanolkar Ayushi Vinod

TE Civil

ELEATION Systems, Pune

39

Vivek Shashidhar Tiwari

SE Mechanical

ELEATION Systems, Pune

40

Rohit Ravindra Marathe

SE Mechanical

ELEATION Systems, Pune

41

Kiran Gajanan Boble

SE Mechanical

ELEATION Systems, Pune

42

Suthar Manish Tulsiram

TE Mechanical

ELEATION Systems, Pune

43

Pratik Naik

SE Computer

Chatur Ideas, Mumbai

44

Pooja Dolai

SE Computer

Chatur Ideas, Mumbai

45

Diksha Naikade

SE Computer

Chatur Ideas, Mumbai

46

Akansha Hole

SE Computer

Chatur Ideas, Mumbai

47

Dipali Badgujar

TE Computer

Bolt-IoT, Pune

48

Gauri Salunkhe

TE Computer

Bolt-IoT, Pune

49

Rasika More

TE Mechanical

Alfa Dies & Pattern India Pvt. Ltd., Pune

50

Aniket Karande

BE Mechanical

ACS India Pvt. Ltd., Pune

51

Kanhaiya Kapase

BE Mechanical

ACS India Pvt. Ltd., Pune

52

Saurabh Solkar

BE Computer

LMDOT Internshala, Pune

53

Vishal Shinde

TE Computer

SRTTC (Internal)

54

Shubham Butala

TE Computer

SRTTC (Internal)

55

Shreyas Satpute

BE Computer

Service for Startup, Pune

56

Vinod Khutwad

TE Mechanical

Tricon Infrabuild tech, Pune

57

Kunal Vishwakarma

TE Mechanical

Tricon Infrabuild tech, Pune

58

Shubham Bhosale

TE Mechanical

Sumangal Industries, Pune

59

Ankita Awande

TE Mechanical

Sumangal Industries, Pune

60

Bahirwade Ankit

TE Mechanical

Sumangal Industries, Pune

61

Rahul Ronge

TE Mechanical

Kaizen Honda, Latur

62

Rasika More

TE Mechanical

TATA Motors, Pune

63

Omkar Satpalkar

BE Mechanical

DRDO, Pune

64

Besil Cheriya

BE Mechanical

Mahindra CIE, Pune

65

Kalpesh Patil

TY Mechanical

Ratna Infrastructure Pvt. Ltd, Pune

66

Devyani Raut

TE Mechanical

Force Motors, Pune

67

Digvijay Dhamale

TE Mechanical

Cosmo Magna International Pvt. Ltd., Pune

68

Anup Sharma

TE Mechanical

Cosmo Magna International Pvt. Ltd., Pune

69

Deepak Mali

TE Mechanical

Parel Railway Workshop, Mumbai

70

Anuj Mukadam

TE Mechanical

Vijaya Industries, Mumbai

71

Ankita Awande

TE Mechanical

Telco, Pune

72

Ajit Gade

TE Mechanical

Asha Plastics, Pune

73

Rajat Rane

SE Civil

Matoshree Construction, Pune

74

Vaibhav Bhode

SE Civil

Matoshree Construction, Pune

75

Yash Kadlag

SE Civil

A.D. Kadlag Construction, Pune

76

Akshay Shinde

SE Civil

Akshay Construction, Pune

77

Amar Magar

SE Civil

Arnav Construction, Pune

78

Prathamesh Sagar

SE Civil

PMC, Pune

79

Tejas Sawant

SE Civil

Om Sai Construction, Pune

80

Vaibhav Kedari

SE Civil

Samartha Constructions, Pune

81

Akash Jadhav

SE Civil

Raj Construction, Pune

82

Rajesh Kokane

SE Civil

Om Sai Construction, Pune

83

Vivek Mhaske

SE Civil

J.M. Mhatre, Pune

84

Shubham Gayakhe

SE Civil

Anand Enterprises, Pune

85

Roshan Gayakhe

SE Civil

Namrata Enterprises, Pune

86

Deepak Patil

SE Civil

Sai Seva Construction, Pune

87

Sarvesh Mushkandi

SE Civil

Bizbee Technologies, Pune

88

Akshay Deme

SE Civil

Bizbee Technologies, Pune

89

Swapnil Dhakol

SE Civil

Akar Associates, Pune

 

Internship A.Y. 2017-18

Sr. No

Name of Student

Department

Company Name

1

Shelar Mayur

Civil Engineering

Aarav Builcon

2

Akhade Hruishikesh

Computer Engineering

Hasura Product Development

3

Nalawade Yash

Computer Engineering

Hasura Product Development

4

Arvat Ketan

Computer Engineering

CoHum Technology

5

Sharma Ishan

Computer Engineering

CoHum Technology

6

Pandey Kajal

Computer Engineering

CoHum Technology

7

Survawanshi Trupti

Computer Engineering

Mass Technology

8

Nanaware Priyanka

Computer Engineering

Mass Technology

9

Dongare Pooja

Computer Engineering

Mass Technology

10

Tawase Akshay

Mechanical Engineering

Mantri Metallics Pvt. Ltd.

11

Kangale Niraj

Mechanical Engineering

Mantri Metallics Pvt. Ltd.

12

Kulkarni Hrushikesh

Mechanical Engineering

Mantri Metallics Pvt. Ltd.

13

Thorat Prashant

Mechanical Engineering

Vedant Equipment Service Ltd.

14

Patil Saurabh

Mechanical Engineering

Vedant Equipment Service Ltd.

15

Patel Chiraj

Mechanical Engineering

Vedant Equipment Service Ltd.

16

Patil Ganesh

Mechanical Engineering

Vedant Equipment Service Ltd.

17

Ladole Mangesh

Mechanical Engineering

Vedant Equipment Service Ltd.

18

Sagare shubham

Mechanical Engineering

Shree Mahakali Sahakari Sakhar Karkhana

19

Waghmare amit

Mechanical Engineering

B.U. Bhandari Auto Pvt Ltd

20

Chauhan Deepak

Mechanical Engineering

B.U. Bhandari Auto Pvt Ltd

21

Gupta Ajay

Mechanical Engineering

B.U. Bhandari Auto Pvt Ltd

22

Shinde Monika

Mechanical Engineering

Ultra Enterprises

23

Malawade Chinmay

Mechanical Engineering

Trishul Service Station Pvt.Ltd.

 

Internship A.Y. 2016-17

Sr. No

Name of Student

Department

Company Name

1

Sarnaik Shardesh

Mechanical Engineering

Central Railway Parel

2

Mhaske sanket

Mechanical Engineering

Central Railway Parel

3

Waghmare amit

Mechanical Engineering

Central Railway Parel

4

 Ladole mangesh

Mechanical Engineering

Central Railway Parel

5

Kangale Niraj

Mechanical Engineering

Borg warner Emittion

6

Hajare Shubham

Mechanical Engineering

JSW Energy

7

Shinde Monika

Mechanical Engineering

Ultra Enterprises

 

Internship A.Y. 2015-16

Sr. No

Name of Student

Department

Company Name

1

Agarwal Dinesh

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

2

 Gogad Rushab

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

3

Chavan Rajendra

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

4

Mulla Shafique

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

5

Kasnaghar Kunaltmappa

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

6

Gadhave Sagar

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

7

Paliwal Poornesh

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

8

Patait Aishwarya

Civil Engineering

J Kumar Infrastructure

9

Morya Vijay

Civil Engineering

New reality

10

Deshpande Aniket

Civil Engineering

New reality

11

Raut Shubham

Civil Engineering

New reality

12

Pathare Vinayak

Civil Engineering

New reality

13

Papal Darshan

Civil Engineering

New reality

14

Ware Viran

Civil Engineering

Karan group

15

More Nitin

Civil Engineering

Karan group

16

Gurunasinghani Navjotsingh

Civil Engineering

Creative  Construction

17

Prajapati Suraj

Civil Engineering

Creative  Construction

18

Pathare Pratik

Civil Engineering

Creative  Construction